Kiedy należy wymienić łańcuch w rowerze.
Kondycja łańcucha w rowerze ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego układu napędowego. Ważne jest aby co jakiś czas sprawdzać jego stan techniczny. Powinniśmy to robić nawet jeśli nie zamierzamy samodzielnie wymieniać łańcucha, aby odpowiednio wcześniej wykryć jego zużycie. Przedstawiamy krótki i praktyczny poradnik, jak samemu zadbać o swój łańcuch.
Do pracy będą Ci potrzebne następujące narzędzia:
- Przyrząd do sprawdzania zużycia łańcucha
- Spinka łańcucha
- Skuwacz do łańcucha
- Nowy łańcuch (jeśli obecny będzie wymagał wymiany)
Sprawdź stan techniczny łańcucha zanim zdecydujesz o jego wymianie.
Żeby sprawdzić zużycie naszego łańcucha należy przyłożyć przymiar od góry na łańcuch, tak aby wypustki w urządzeniu weszły w otwory między rolkami łańcucha.

Łańcuch wymiana naprawy
Jeśli przymiar mieści się otworach oznacza to że łańcuch wymaga natychmiastowej wymiany.
Kiedy już wiemy że nasz łańcuch jest zużyty pozostaje nam tylko go wymienić jest to prosta czynność i posiadając odpowiednie narzędzia każdy powinien sobie z tym poradzić
Krok 1. Zdejmij łańcuch
Zaczynamy od ściągnięcia starego łańcucha z roweru aby to zrobić musimy umieścić łańcuch w prowadnicach urządzenia
Warto przed zdjęciem łańcucha zrobić zdjęcie jak łańcuch przechodzi przez wózki przerzutek, Ułatwi nam to późniejsze założenie nowego łańcucha.
- Ułóż łańcuch w prowadnicy
- Stopniowo dokręcaj docisk
Kiedy łańcuch znajduje się w odpowiednim ułożeniu w narzędziu, dokręcaj stopniowo wypychać i obserwuj czy sworzeń jest w jednej osi z wypychanym sworzniem łańcucha. W takim wypadku, bez problemu powinieneś odpiąć łańcuch.
Krok 2. Dopasuj długość łańcucha
Większość łańcuchów posiada zapas ogniw, co umożliwia dopasowanie jego długości do naszych potrzeb. Najszybszym sposobem jest położenie obok siebie starego i nowego łańcucha. Wtedy wzrokowo możesz porównać długość i odpiąć nadmiar ogniw od nowego łańcucha. Nadmiar ogniw odepnij za pomocą skuwacza, tak samo jak na początku.
Pamiętaj żeby odpiąć o jedno ogniwo więcej w nowym łańcuchy. Różnica to zostanie wyrównana za pomocą dodatkowej spinki, którą złączysz łańcuch.
Krok 3. Załóż nowy łańcuch.
Kiedy długość łańcucha się zgadza, załóż go przewlekając go tak jak był założony poprzedni łańcuch.
Krok 4. Złącz łańcuch za pomocą spinki.
Aby zapiąć spinkę należy rozdzielić spinkę na dwie części, następnie jedną część umieścić bolcem w oczku jednego końca łańcucha oraz drugą w ten sam sposób umieszczamy na drugim końcu łańcucha.
- Przygotuj spinkę
- Umieść bolce spinek w zakończeniach łańcucha
Teraz należy połączyć spinkę tzn. umieścić oczka obu spinek w wystających bolcach.
- Dopasuj spinki względem siebie
- Zepnij łańcuch
Wykonując czynności w oparciu o te instrukcje, powinniśmy sobie poradzić z samodzielną eksploatacją łańcucha.